arrow

Hızlı Arama

Bize Sorduklarınız

 • Omega–3 içeren takviyeler kilo aldırır mı?

  Omega–3 içeren balık yağı takviyelerinin kalori değeri yaklaşık 10–20 kalori civarındadır. Günlük almamız gereken kalori değerinin 1500–2000 kalori arasında olduğunu düşünürsek bu değerin anlamlı bir kalori değeri olmadığı görülmektedir. Bu nedenle Omega–3 yağı içeren takviyelerin direkt kilo aldırıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

 • Günlük önerilen Omega–3 yağ asitlerini sadece balık yiyerek karşılayabilmek mümkün müdür?

  Günlük önerilen Omega–3 yağ asitlerini sadece balık yiyerek karşılayabilmek söz konusu değildir. Balığın pişirilme tekniğinden, hangi tür balık olduğuna ya da nerede yaşadığına bağlı olarak balıkların içerdiği Omega–3 oranı değişebilmektedir.

 • Vejetaryenim. Bu nedenle balık yemediğim gibi balık yağı gibi takviyeleri de kullanmak istemiyorum. Omega–3 ihtiyacımı nasıl karşılayabilirim?

  Omega–3’ü keten tohumu yağı içeren takviyelerden de almak mümkündür. Keten tohumu (Flax seed), omega–3’ün en iyi bitkisel kaynağı olmasının yanı sıra Omega–6 ve Omega–9 yağ asitlerini de dengeli olarak içermektedir.

 • Düzenli olarak spor yapıyorum. Doktorum bana eklemlerimi korumadığım takdirde ileriki dönemlerde eklem ve kıkırdaklarımın yapısının bozulabileceğini bu nedenle eklemlerimi korumak için önlem almamı ve bu işe yarayabilecek gıda takviyelerinin bulunduğunu söyledi. Eklem ve kıkırdakların gıda takviyeleri ile korunması mümkün müdür?

  Sürekli olarak eklem üzerine yük bindiren ağırlık kaldırma, tenis, halter gibi sporların yapılması yaşla beraber gelen dejenerasyonu tetikleyebilir. Bu nedenle eklemler üzerine yük binen sporları düzenli ve aktif olarak yapan kişiler eklem ve kıkırdakların yapıtaşlarından olan Glucosamine ve Chondroitin adlı takviyeleri kullanabilirler. Bu takviyeler eklemin yapısını destekledikleri gibi eklemi bozan enzimleri de baskılayarak eklemlerin aşınmasına karşı koruma sağlayabilirler.

 • MSM nedir?

  MSM (metil sülfonil metan), hayvan kıkırdaklarında, pek çok bitkide en çok da inek sütünde bulunan bir sülfür kaynağıdır. En yüksek biyoyararlanıma sahip organik sülfür kaynağı MSM’dir. MSM eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur.

 • Glucosaminin içerisinde bulunan glikozun bir çeşit şeker olduğunu duymuştum. Peki şeker hastaları Glucosamine takviyelerini kullanabilirler mi?

  Glucosamine ile sağlıklı bireylerde ve Tip II (insülin kullanmayan) şeker hastalarında yapılmış olan çalışmalarda, Glucosamine’in kan glikoz seviyeleri ve şeker hastalığının göstergesi olan diğer parametreler üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda oral antidiyabetik ilaç kullanan şeker hastaları, düzenli olarak kan şekerlerini kontrol etmek suretiyle Glucosamine takviyelerini kullanabilirler. Ancak, insülin kullanan (Tip I) şeker hastaları ancak doktor gözetimi altında glukozamin takviyeleri kullanmalıdırlar.

 • Vitamin takviyesine ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

  Vitamin – mineral eksiklikleri özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerle sık rastlanan sorunlardan biri haline geldi. Uzmanlar, vücudun ihtiyacını karşılayabilecek optimum miktarda vitamin ve mineral alabilmek için günde en az 5 öğün sebze-meyve yenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu besin maddelerinin yeterince alınamaması halsizlik, sürekli yorgunluk, zayıf tırnaklar ve saçlar, cilt sorunları, yeterince konsantre olamama, kemiklerin güçsüzleşmesi gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği çekiyor olabilirsiniz.

 • Düzenli beslenmeyle ihtiyacım olan vitamin – minerali alamıyor muyum?

  Eğer günde 5-6 öğün sebze – meyve yiyebiliyorsanız, stressiz bir ortamda yaşayabiliyor veya stresle başa çıkma konusunda başarılıysanız, çevre ve hava kirliliğinin minimum olduğu bir yerdeyseniz, kendiniz için en iyisini yapmışsınız demektir. Tabi ki yediğiniz sebze ve meyvelerin de hormon veya ilaç içermeyen organik ürünler olduğundan da emin olmanız gerekir. Bunun yanında ne yazık ki 80’lerden beri yapılan araştırmalar toprakta mineral değerlerinin oldukça düştüğünü gösteriyor. 2002 Ağustosunda JAMA’da yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar tüm yetişkinlere günde bir multivitamin almalarını tavsiye etmişlerdir.

 • Vitaminleri günün hangi saatinde almalıyım?

  Vitaminleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Yağda çözünen vitaminler olan A, D ve E vitaminlerinin yemeklerden sonra alınması, bu vitaminlerin emilimlerini arttırabilir. Suda çözünen B kompleks vitaminleri ve C vitamininin emilimini arttırmak için ise bol su ile içmenizde fayda var. Vitamin ve minerallerin sinerjik (birbirlerinin etkilerini arttıran) etkilerinden faydalanmak için multivitamin- multimineral formülasyonları kullanabilirsiniz. Multivitaminleri ise sabahları kahvaltıdan sonra tercih etmenizde yarar var. Birkaç farklı takviyeyi düzenli olarak kullanıyorsanız, her gün aynı saatlerde aynı takviyeleri alırsanız daha iyi olacaktır.

 • Birden fazla besin takviyesini bir arada kullanabilir miyim?

  Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilaç yoksa besin takviyelerinin birkaçını bir arada kullanmanız mümkün. Örneğin multivitaminin yanına ekstra 500 mg C vitamini ve/veya 400 IU E vitamini ekleyebilirsiniz. Ya da Echinacea (ekinezya) gibi bağışıklık yükseltici bir bitkisel ürünle birlikte C vitamininin beraber alınmasının zaten yararı vardır. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışarak takviye programınızı ayarlamanız daha doğrudur.

 • C vitamini hangi dozlarda kullanılabilir?

  C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve günlük 2000 mg’a kadar kullanılabilir. Vücut, C vitamininin fazlasını tutmadığı için bu dozu gün içinde bölerek almakta yarar vardır (500 mg’lik dozlarda günde 3-4 defa). 2000 mg’nin üzerindeki dozları ise mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

 • Antioksidanları nasıl kullanmalıyım?

  Antioksidan etkili maddeler, vücudumuzu serbest radikallerin yol açtıkları hastalıklara karşı koruyan bileşiklerdir. Burada amaç korunmak olduğu için, antioksidanların düzenli kullanımları daha da önem kazanmaktadır. Antioksidan koruma elde etmek için öncelikle A, C ve E vitaminleri, beta karoten, selenyum ve çinko gibi temel antioksidanları içeren bir kombinasyon kullanılmalısınız. Bu temel antioksidan vitamin ve mineraller birlikte kullanıldığında birbirlerinin etkilerini arttırlar. Ayrıca Grape Seed Extract (üzüm çekirdeği ekstresi), Alpha Lipoic Acid ve Co-enzyme Q10 gibi spesifik antioksidanları da temel antioksidan kombinasyonunun yanında kullanabilirsiniz.

 • Kadınlar kalsiyum takviyelerini hangi yaşlarda kullanmalıdır?

  Uzmanlara göre, 30’lu yaşlardan sonra her kadının kalsiyum takviyesi alması gerekmektedir. Menopoz dönemi sonrası, ya da osteoporoz (kemik erimesi) gelişiminden sonra kullanılmaya başlanan kalsiyum takviyeleri osteoporozun ilerlemesini önlemeye yardımcı olurken, daha erken yaşlarda alınan kalsiyum takviyesi osteoporoz gelişimi riskini azaltmaktadır.

 • Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri nelerdir?

  Her üç yağ asidi de "esansiyel" yağ asitleridir. Yani insan vücudunda bu yağ asitlerini üretemez ve bu yağ asitlerini mutlaka dışarıdan besinlerle veya takviye halinde almalıdır. Omega 3 yağ asitleri özellikle soğuk su balıklarından elde edilen yağ asitleridir. En önemli Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA’dır. Omega 6 yağ asitleri ise Evening Primrose bitkisinin tohumlarından elde edilen yağdır (Evening Primrose Oil). En önemli Omega 6 yağ asidi GLA’dır. Omega 9 yağ asitleri ise zeytinyağında bulunan yağ asitleridir (oleik asit).

 • Hamilelik döneminde hangi takviyeleri kullanabilirim?

  Hamilelik ve emzirme dönemleri için özel hazırlanmış olan multivitamin formülasyonların yanında özellikle hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk 3 ayında folik asit mutlaka kullanılmalıdır. Bunun için uzmanlar, doğurganlık çağına gelmiş tüm kadınların folik asit alması gerektiği görüşündedirler. Ayrıca hamilelikte sıkça rastlanan anemi (kansızlık) tablosu varsa hekim tavsiyesiyle demir takviyesi de alınmalıdır. Bitkisel ekstrelerin çoğunun (St.John’s Wort, Valerian, Ginseng, Gotu Kola, Aloe Vera gibi) hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

 • Maxi-L Carnitin’i ne zaman almalıyım?

  Egzersiz desteği olarak, egzersize başlamadan 30-45 dk. önce Maxi L-Carnitine'i kullanabilirsiniz. Maxi L-Carnitine tabletleri neme karşı çok hassastır, tablet şekli kolaylıkla bozulabilir. Bu yüzden içindeki pamuğu çıkarıp, nemden uzak bir yerde ağzı sıkıca kapalı olarak saklamalısınız.Solgar Danışma Hattı

Solgar Danışma Hattı

Sağlık Profesyonelleri

Sağlık Profesyonelleri

Haber Bülteni

E-bülten

* Solgar ürünleri ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.
* Solgar ürünleri sadece eczanelerde satılmaktadır.