arrow

Hızlı Arama

Haberler

« Haberler sayfasına geri dön
Osteoartritte Glukozamin ve Kondroitin Kullanımı
New England Journal of Medicine dergisinin 23. sayısında yayımlanan bir çalışma, orta ve şiddetli derecede osteoartriti olan kişilerde bir aminoşeker olan glukozamin ve kompleks bir karbonhidrat olan kondroitin kombinasyonun belirgin derecede ağrıyı azaltmada etkili olduğu göstermiştir.

5 yıl boyunca süren çalışmada ağrılı diz osteoartriti olan yaklaşık 1600 kişiye 24 hafta boyunca rastgele plasebo, selekoksib, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ya da glukozamin kondroitinin kombinasyonu verilmiştir.

Çalışmaya katılan 1583 kişiden %78’inde hafif diz ağrısı, geriye kalan %22’sinde ise ortadan şiddetliye kadar giden diz ağrısı bulunmaktadır. Orta-şiddetli diz ağrısı olana grupta glukozamin kondroitin kombinasyonu ağrıyı azaltmada %79 etkili olurken, selekoksib alanlarda bu oran %69, plasebo alanlarda ise %54 olarak kalmıştır.

Çalışmaya katılan hastaların iyileşmesi başlangıçta 4., 8., 16. ve 24. haftalarda ölçülmüştür. Glukozamin kondroitin kombinasyou alan hastalardaki diz ağrısının başlangıca göre hafifleme oranı % 20 olmuştur.

Çalıymayı yürütenler, osteoartrit tedavisinin kapsamlı bir tedavi olduğunu, besin takviyeleri almanın yanı sıra doğru beslenme, düzenli egzersiz, kilo kontrolünün de son derece önemli olduğunu dile getirmişlerdir.

* Clegg D, et al. Glucosamine, Chondroitin Sulfate, and the Two in Combination for Painful Knee Osteoarthritis. New England Journal of Medicine, 2006; 354:795-808.


« Haberler sayfasına geri dön


Solgar Danışma Hattı

Solgar Danışma Hattı

Sağlık Profesyonelleri

Sağlık Profesyonelleri

Haber Bülteni

E-bülten

* Solgar ürünleri ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.
* Solgar ürünleri sadece eczanelerde satılmaktadır.