arrow

Hızlı Arama

Araştırmalar

« Araştırmalar sayfasına geri dön
Doğal yollarla zayıflama ve detoks
Yeni bir yılın başlangıcı, kendimizi yeniden keşfetme zamanımızdır. Bu nedenle çoğumuz beslenme alışkanlıklarımızda tüm yıl boyunca sürmesini planladığımız pozitif değişiklikler yaparız…

Detoks (zararlı maddelerden arınma), normalde çok kısa süren bir program olmasına rağmen özellikle zayıflama programlarında uzun süreli yararları nedeniyle pek çok kişinin tamamlayıcı olarak tercih ettiği bir yöntemdir.

Zayıflamanın doğal yolu
Pek çok insan, zayıflamanın en iyi yolunun, yediklerini azaltarak ve öğünlerini atlatarak, tükettiği kalori miktarını düşürmek olduğunu düşünüyor. Oysaki zayıflama için de dengeli beslenme şarttır.

Dengeli beslenme ve sağlıklı kilo kontrolü için doymuş yağlardan ve fast food yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Metabolizmayı hızlandırmak için öğün atlamamak ve mutlaka sabah kahvaltısı yapılması gerekiyor.

Öğün atlamak ya da uzun sürelerle aç kalmak, beynin sınırlı miktarda yiyecek varmış gibi yani kıtlık varmış gibi algı yapmasına neden olur. Bu durum da uzun süren açlığın ardından yenilen yemeğin, olası yeni bir kıtlığa karşın, daha çok miktarda yağ olarak depolanmasına yol açar.

Kilo kontrolüne yardımcı olması amacıyla yaş ve hayat standardına göre doğru oranlarda tüketilmesi son derece faydalı olan besin maddeleri tohumlar, fındık, brüksel lahanası, baklagiller, organik meyve ve sebzelerdir.

Zayıflamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de GI (glisemik indeks) olarak adlandırılan karbonhidratların emilim ve yakılması ile ilgili unsurun göz önüne alınmasıdır. Karbonhidratların tamamen beslenmeden çıkarılması yerine akılcı bir şekilde glisemik indeksi düşük olan yani ani kan şekeri yükselmesine neden olmayan karbonhidratlar seçilmeli.

Metabolizmanın hızlanması yani vücudun besinleri enerjiye dönüştürme kabiliyetinin artması zayıflamada önemli bir faktördür ve bazı besinler metabolizma hızını etkileyebilir:

  • Elma sirkesi: Metabolizmayı uyarır ve sindirime yardımcı olur.
  • Astragalus (Geven): Enerji verir ve besinlerin emilimini arttırır.
  • Bee Pollen (Arı poleni): Metabolizmayı hızlandırır, şeker yeme isteğini azaltır.
  • B vitaminleri: Tatlı ve yağlı gıdaları yeme isteğini azaltır.
  • Dandelion: Doğal bir idrar söktürücüdür ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Meyan kökü: Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır ve mide kazınmasını azaltmaya yardımcıdır.
  • Chromium picolinate: Şeker yeme isteğini azaltır ve yağ yakımına yardımcı olur.
  • Green tea (Yeşil çay): Yağ yakımına ve enerji seviyesini arttırmaya yardımcı olur.
  • Kelp: İçeriğindeki iyot nedeni ile metabolizmayı yükseltmeye destek olur.
  • Greyfurt lifi: Metabolizmayı hızlandırır.

Detoks
Vücudumuza zarar verebilen maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve vücudun arındırılması anlamına gelen Detoks, genel bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini rahatlatır, karaciğeri, böbrekleri, akciğerleri ve lenf sistemimizi güçlendirir, enerjiyi yükseltir.

Bütün bunlar vücudumuza kısa süreli de olsa işlere ara vermek ve toksinlerden arınmak için yardımcı olur. Vücudun arındırılmasının gözle görülür yansıması ise daha kolay zayıflayabilme, selülitlerin azalması ve cildin nispeten iyileşmesidir.

Detoksun temelini diyetin değiştirilmesi oluşturur. Bu konuda uzmanların çoğunun ortak görüşü şeker, alkol, kafein, kırmızı et, süt ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak durulması, bunun yanında meyve, sebze, baklagiller, fındık, tohumlar, bitkisel çay ve su tüketiminin arttırılması yönündedir.

Pek çok naturopati (doğal tedavi) uzmanı un, balık, yumurta, tuz, kızartma, baharat ve sentetik yardımcı maddelerin de tüketiminin azaltılmasını tav

« Araştırmalar sayfasına geri dön


Solgar Danışma Hattı

Solgar Danışma Hattı

Sağlık Profesyonelleri

Sağlık Profesyonelleri

Haber Bülteni

E-bülten

* Solgar ürünleri ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.
* Solgar ürünleri sadece eczanelerde satılmaktadır.